Ritmik Sayma

Tarafından gönderildi: Suna Mollahüseyinoğlu Kategori: Blog Yorumlar: 0 Posta tarihi: 22 Ekim 2019

Ritmik Sayma

Sevgili veliler;

Ritmik sayma ile ilgili birçok mesaj alıyorum. Yardımcı olacağına inandığım alternatif yöntemleri paylaşıyorum.

Öncelikle görselde belirttiğim bir tablo size yardımcı olacaktır. Kaçlık ritmik saymasını istiyorsanız o kareleri renkli kalemle boyayın. Ardından bakarak saymasını isteyin.

Görsel öğrenen çocuklar için renkler çok önemli. Her sayı grubunu farklı renk ile tanımlayın. Örneğin: 4 er ritmik saymanın rengi yeşil olsun. Öğrenci 4 ile yeşil rengini bağdaştıracağı için yeşil tabloyu gözünün önüne getirecektir.

Ayrıca alternatif olarak yapabileceğiniz şey: o kâğıda bakarak sayarken videoya almak ve sonrasında kendi videosunu izletmek. Özellikle 100’den geriye doğru saymada zorlanan çocuklarda etkili bir yöntem olduğunu söyleyebilirim.

İşitsel çocuklar için alternatif yöntem: Çocuklar sayarken sesini kayda alın. Sonrasında kulaklıkla dinlemesini sağlayın. Bu çocukları çalıştırırken yardımcı olabilirsiniz. Gerekirse sıkılmadan siz sayın. Bu çocuklar duydukları şeyi kolay kolay unutmazlar.

Dokunsal (Kinestetik) çocuklar için alternatif yöntem: Bu çocuklar elleriyle dokunmadan rahat edemeyen ve hareketli çocuklardır. Dolayısı ile ritmik sayıları (her biri farklı renk grubunu oluşturacak şekilde) kağıtlara yazıp kestikten sonra masaya yayın. Sıraya koymasını isteyin. Teker teker masaya koyup teker teker toplasınlar.

Çarpım Tablosu ile ilgili gönder paylaşacağım.

Sevgiyle kalın.

Eğitim Uzmanı Suna Mollahüseyinoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir