Çarpım Tablosu

Tarafından gönderildi: Suna Mollahüseyinoğlu Kategori: Blog Yorumlar: 0 Posta tarihi: 22 Ekim 2019

Çarpım Tablosu

Sevgili veliler;

Çarpım tablosu matematiğin temeli, toplamanın kısa yolu ve bölmenin yarısıdır. Çarpım tablosunu ezberletmekte zorlandığınızı mesajlarda belirtiyorsunuz. Şimdi paylaşacağım yöntemler size kolaylık sağlayacaktır.

Öncelikle ritmik saymak çarpım tablosunu ezbere bilmek değildir. 1ler 2ler 5ler ve 10ları her çocuk kolay ezberler. Geriye 3ler ve 4ler kalıyor. Bunun için www.carpimtablosu.com web sitesine bakabilirsiniz. Çeşitli etkinliklerle hem sıralı hem karışık olarak keyifle tamamlatıp ezberletebilirsiniz.

5’lere kadar ezbere bilen çocuk aslında tablonun neredeyse tamamını biliyordur. Bunu fark etmesini sağlamak için paylaştığım görsel tablo size yardımcı olacaktır. Tablonun çıktısını alın. Çocuğun bildiklerini yeşile boyayın. Örneğin 4 kere 8i bilen, 8 kere 4ü de biliyor. Dolayısıyla 6-7-8-9 larında yarısı hallolmuş oluyor.

Çocuğun aklındaki “ohoo daha diğer yarısı duruyor işim zor” yargısını yıkmak gerek.

Sonra yapacağınız şey 6-7-8-9 larda aynı olanları belirlemek. 6×7 ve 7×6,7×8 ve 8×7, 6×9 ve 9×6, 7×9 ve 9×7,6×8 ve 8×6,8×9 ve 9×8 yani altı çarpımı bilmesi, 12çarpımı da bilmesi demek. Geriye 6×6, 7×7,8×8 ve 9×9 kalıyor. Toplamda  10 tane çarpımı ezberlerse iş bitmiş oluyor.

Peki 10 çarpımı nasıl ezberleyecekler?

Evde çarpım tablosu seferberliği başlatın. Her bir çarpımı -cevaplarıyla birlikte- renkli kağıtlara yazıp her yere asın. El yıkanan lavabo aynası, dış kapı, TV üzeri, mutfak yemek masası duvarı vb gözle görülen yerlere. Çalışmasına bile gerek kalmadan gördüklerini bilinçaltına atacaktır.

Ayrıca Google a ahşap çarpım tablosu yazarsanız görseldeki materyal işinizi kolaylaştıracaktır.

Çok takıldığı bir çarpım olursa işaret parmağına yazın. Sorduğunuzda bakmasını söyleyin. Birkaç sefer sonra bakmadan söyleyecektir.

Faydası olacağına eminim. Birçok öğrencimle kısa sürede bu şekilde hallettik.

Sevgiyle kalın.

Eğitim Uzmanı Suna Mollahüseyinoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir